На 4-ти ноември партньорите по проекта Food4Thought се събраха отново за своята трета транснационална среща в Загреб, Хърватия. Целта на срещата бе да се очертаят следващи стъпки по изпълнение на задачите по проекта, да се определят крайни срокове и да се формулират стратегии, които всеки национален екип да следва при изпълнението на последващите дейности.
Фокус на първия ден от обучението бе същността на градското земеделие и значението му за околната среда. Срещата на консорциума бе съпътствана от 3-дневно обучение на обучители на тема “Градско земеделие”. Всяка от партньорските организации бе подготвила презентация, целяща да запознае младежките работници със същността, целите и методите на градското земеделие и да ги снабди с необходимите знания и умения, които те впоследствие да предадат на младежите в своите общности.
Бяха обсъдени новите тенденции в градското земеделие, както и различните устойчиви практики, приложими в градска среда. Особен интерес предизвика презентацията на тема “Компостиране” – участниците бяха силно заинтересовани от различните методи за компостиране, мотивирани да ги изпробват лично в собствените си апартаменти. В края на деня, обучителите бяха мотивирани и вдъхновени да интегрират наученото относно новите тенденции в градското земеделие в обучения и уъркшопи за младежи на локално ниво.
През втория ден фокусът бе насочен към практическите въпроси на градското земеделие: как всъщност се отглеждат зеленчуци, какви са стъпките за създаване на зеленчукова градина в градска среда и как можем да се отнасяме по-отговорно към храната, която консумираме. Информацията бе предадена по интерактивен и забавен начин – младежките работници участваха в уъркшопи и лично опитаха да засадят семена, както и да използват остатъци, за да приготвят ново ястие с цел да се ограничи хранителният отпадък.
В последния ден от обучението беше обсъдено как местно произведената храна може да се промотира на пазара и да служи като източник на приходи. Също така бе представен дигиталният наръчник на Food4Thought, който по достъпен и разбираем начин да запознае младежите с ползите и методите на градското земеделие. Несъмнено кулминация на обучението за обучители бе възможността участниците да посетят истинска градска зелнчукова градина в Загреб. Това посещение демонстрира на практика много от обсъдените теми и донесе вдъхновение и надежда в потенциала на младите хора да доведат до позитивна промяна в опазването на околната среда и борбата срещу климатичната криза.