На 18-и октомври 2024 г. студенти, младежки работници, доброволци и представители на неправителствения сектор се събраха в Eduspeis, за да научат повече за възможностите, които предлага програмата Еразъм+. Това стана възможно по време на събитието ErasmusDays в София, организирано от Мундус България в партньорство със сдружение „Професионален форум за образованието“. Акцентът на вечерта беше проектът Employ Me и представянето на неговите финални резултати.
Събитието стартира с интерактивна викторина, целяща да провери знанията на присъстващите относно програмата Еразъм+. Участниците бяха разделени на отбори и заедно, работейки в екип, обмениха опит и обогатиха знанията си относно различни младежки инициативи в рамките на програмата. Тази интерактивна викторина предизвика любопитство и разговори за различните европейски възможности за личностно и професионално развитие. След кратка почивка в неформална и благоприятна за социализиране среда, фокусът на събитието бе насочен към възможностите за професионална реализация, които Еразъм+ предоставя.
Такава възможност е и проектът Employ Me, който беше обстойно представен по време на събитието. Целта на проекта е да подобри и усъвършенства уменията за работоспособност на млади мигранти от второ поколение, като така спомогне за тяхната успешна интеграция в местната общност и на пазара на труда. За постигането на тази цел в рамките на проекта бяха създадени иновативни обучителни ресурси под формата на дигитален Наръчник за работоспособност, Виртуална академия и Наръчник за младежки работници.
Наръчникът за работоспособност е съставен от 10 модула, представящи 10-те най-търсени умения на съвременния пазар на труда – лидерство, комуникация, разрешаване на проблеми, работа в екип и т.н. Всеки модул е съставен от кратки, ясни и лесни за запомняне уроци и завършва с тест за самооценка, чиято цел е затвърдяване на новопридобитите знания.
Виртуалната академия представлява интерактивна платформа, в която всеки от уроците от Наръчника за работоспособност може да бъда приложен на практика. Веднъж регистрирали се, потребителите получават достъп до игрови упражнения, чрез които да надграждат наученото и да следят прогреса си. Такива упражнения могат да бъдат например да се напише мотивационно писмо или да се насочи пиратски кораб към брега, като начин да се подобрят уменията за вземане на решения.
Наръчникът за младежки работници от своя страна е ръководство за младежки работници относно това как те могат да допринесат за преодоляването на проблема с ниската заетост на мигрантите. Той съдържа всички доказателства и данни, събрани по време на пилотните дейности по проекта, както и съответните инструкции, насоки и ресурси, които младежките работници, организациите и преподавателите в областта на професионалното образование и обучение могат да използват за развиване на уменията за заетост на младите мигранти от второ поколение.
Всички разработени обучителни ресурси са напълно безплатни и достъпни на английски, български, чешки, литовски, гръцки, френски и испански език. Те могат да бъдат открити на уебсайта на проекта EmployMe (https://employ-me.eu/).
Събитието ErasmusDays завърши с бърза сесия с въпроси и отговори, която бе продължена в неформална обстановка. Присъстващите проявиха силен интерес към обсъдените теми и напуснаха събитието мотивирани да участват активно в европейските младежки инициативи.
Ако вие също имате нужда от повече информация относно проекта Employ Me, както и за всички младежки възможности в рамките на програмата Еразъм+, можете да се обърнете към Мундус България – сертифициран информационен пункт на Eurodesk.