Изследователската фаза на проекта Food 4 Thought разгледа съществуващите практики на градското земеделие, като определи степента на признание (социално, културно и институционално) сред градските жители. Нашият екип от изследователи обобщи десетте най-добри практики, които мобилизират зеленото движение.
1. СофияПлан – картографиране на подходящи парцели за градско земеделие
Проектът на SofiaPlan за развитие на градското земеделие в София, България“ е пионерска инициатива, която използва цифрово картографиране и градско планиране за идентифициране и насърчаване на площи за градска агрикултура (ГА). В продължение на 5 години специалистите по градско планиране старателно картографират около 1720 потенциални парцела за ГА въз основа на конкретни критерии, като предлагат достъпен онлайн ресурс за ентусиасти и инициативи в областта на ГА. Тази цифрова карта не само улеснява развитието на градско земеделие, но и насърчава участието на младежи и възрастни, като същевременно показва съществуващите практики в града. Свързан със Столична община, СофияПлан гарантира, че ГА е интегрирана в по-широките планове за градско развитие, което го прави ценен модел за устойчиви практики на градско земеделие в други градове и държави.
2. Градското земеделие в София – проучване и събиране на практики на БАН
Инициативата за градско земеделие в София, България, провеждана от Българската академия на науките в продължение на 6 години, е многостранен проект със силен фокус върху научните изследвания и практическото приложение. Този процес има за цел да подобри качеството на живот в градските общности чрез градска агрикултура. Изследването обхваща качествени проучвания на социално-икономическия, природния и институционалния контекст на развитието на ГА в София, включващи интервюта, експертни мнения, фокус групи и екологични оценки. Освен това количествено проучване измерва нагласите на гражданите към практиките на ГА в различни градски зони. По-специално, инициативата е дала възможност за използване на ГА в училище за деца с увреден слух, като е насърчила образованието за устойчиво производство на храни. Ръководен от разнообразен екип от експерти, този проект, финансиран с публични средства, подчертава значението на ГА за градската устойчивост и развитието на общността. Той предлага цялостна онлайн платформа, включваща количествени и качествени изследвания, казуси и място за регистрация на инициативи за ОА, като целта е да се популяризират практиките за ГА и тяхното положително въздействие върху живота в градовете. За повече информация посетете Градско земеделие в София.
3. Растящата класна стая – училищна градина
„Растящата класна стая“ в 107 ОУ „Хан Крум“ в София, България, е пионерска инициатива, която използва органична градина като образователен инструмент. В продължение на осем години тя повишава качеството на образованието на децата, като предлага практически уроци за природата, растежа на растенията, опазването на околната среда и биологичните храни. Съвместният подход на проекта, включващ ученици, родители и общественост, демонстрира потенциала на градското земеделие и пермакултурата като ефективни инструменти за обучение в образователната среда, като служи за вдъхновение на подобни инициативи в училища и образователни центрове. За повече информация посетете сайта
4. Биологична градина Витоша – Пермакултурна обществена градина
Разположена в квартал „Витоша“ в София, България, е процъфтяваща инициатива, ръководена от общността, в непосредствена близост до жилищен блок, която функционира от юни 2014 г. Този проект на местно ниво се фокусира върху пермакултурните практики за отглеждане на зеленчуци, билки и други, като основната цел е да се подобри благосъстоянието и развитието на общността на възрастните участници, които са инициатори на създаването на това зелено градско пространство. Проектът, подпомогнат от грант на мобилен оператор, успешно изгради местна общност около зеленчуковата градина, от която се възползват не само преките участници и техните семейства, но и по-широкият квартал. Освен това, в онлайн страницата си, общността споделя знания за пермакултурата, ползите от местните растения, рецепти и други проекти за градска агрикултура от цялата страна и света. Ръководителите на органичната градина Витоша участват активно в пермакултурни събития, фермерски пазари и семинари за оползотворяване на храната, което я превръща в забележително гражданско движение, насърчаващо грижата за околната среда и индивидуалното благополучие. За повече информация посетете страницата на “Биологична градина Витоша” във Facebook.
5. Градско земеделие – 3C Humana Varna
Пионерска инициатива, базирана във Варна, под ръководството на Humana People to the People България от 2020 г. насам. Тази програма се фокусира върху градското земеделие, като е насочена предимно към ентусиасти с цел създаване на процъфтяваща практика за ГА в рамките на две години, като едновременно с това предлага семинари за обучение. Една от отличителните ѝ черти е акцентът върху овластяването на общността, за да се гарантира дългосрочната устойчивост на проекта. Инициативата успешно ангажира разнообразни демографски групи, включващи възрастни, деца и младежи, като осигурява основно обучение и обработваема земя за отглеждане на продукция. Чрез частно финансиране 2000 кв. м земя са превърнати в продуктивни обработваеми площи. Инициативата провежда интервюта и цялостно обучение за активисти, които желаят да се присъединят, като насърчава чувството за общност, без значение за възраст или произход. По този начин се повишава продоволствената сигурност, подобряват се уменията за ГА чрез обучение и се насърчава изграждането на общност. За повече информация посетете 3C Humana Varna на тяхната страница.
Сред другите добри практики са:
6. Био градинка
biogradinka.agrolink.org
7. Градско градинарство
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063652328918
8. Учебно-опитна база “Враждебна”
https://ltu.bg/en/university/training-and-sport-centres/training-centres/vrazhdebna-training-and-experimental-field-centre
9. Проект CityZen
https://projects2014-2020.interregeurope.eu/cityzen/
10. Мулти Култи градинка
https://multikulti.bg/en/projects/multi-kulti-garden